|  |  |  |  |  |  | 

Dom Drzwi zewnętrzne tarnów Meble Mieszkanie Ogród Remonty

Drzewo liściaste rosnące nad brzegami rzek i na terenach podmokłych

Drewno rozpałkowe workowane.

Drewno rozpałkowe zapakowane w workach o pojemności 55 l. Zawartość worków to starannie wyselekcjonowane, wysuszone drobne szczapy, doskonale nadające się do rozpałki.

Cena:
– worek 55 L – 20 zł

Deska – zrzyna opałowa

Zrzynami nazywane są odpady produkcyjne o zróżnicowanej długości. W naszym asortymencie znajduje się drewno opałowe sosnowe, liściaste, workowane oraz luzem.

Deska – zrzyna opałowa sosnowa

Cena:
– worek 55 L – 11 zł
– luzem 110 zł/mp

Deska – zrzyna opałowa liściasta

Cena:
– worek 55 L – 13 zł
– luzem 130 zł/mp

Sosna

Sosna

Wartość opałowa: 1700 kwh/mp i 4,4 kwh/kg.

Sosna występuję niemal w 115 gatunkach, przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Z racji przynależności do gatunku drzew iglastych, drewno sosnowe doskonale sprawdza się w roli rozpałki. Drewno opałowe sosnowe, jak wszystkie rodzaje drewna miękkiego, spala się bardzo szybko i nierównomiernie, ale dzięki jego iskrzeniu podczas spalania, dodatkowo wymieszane z wszelkimi rodzajami drewna liściastego bardzo dobrze sprawuje się w paleniskach zamkniętych.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Wierzba

Wierzba

Wartość opałowa: 1400 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Wierzba jest gatunkiem drzewa szybko rosnącego, którego roczne przyrosty sięgają rzędu 1,5 do 2 metrów. Drewno wierzbowe jest lekkie o małej gęstości i zalicza się do drewna miękkiego. Jej kaloryczność jest mniejsza od drewna sosnowego, ale jako gatunek liściasty spełnia się jako drewno kominkowe.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Osika

osika

Wartość opałowa: 1400 kwh/mp i 4,2 kwh/kg.

Topola osika, tak brzmi jej pełna nazwa, należy do drzew z rodziny wierzbowatych. Tak jak wierzbowe, drewno osiki jest miękkie i lekkie a wartość opałowa stosunkowo niska. Na jej korzyść wpływa bardzo szybkie przesychanie i niewielka ilość sęków ułatwiająca rąbanie. Jako drewno opałowe, osika spala się bardzo korzystnie a jej właściwości oczyszczające przewody kominowe z sadzy i smoły podnoszą jej pozycję wśród drewna opałowego tej klasy.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Topola

topola

Wartość opałowa: 1400 kwh/mp i 4,2 kwh/kg.

Topola, to kolejny rodzaj drzew z rodziny wierzbowatych. W naszym kraju występuje kilka jej gatunków oraz mnóstwo krzyżówek i mieszańców. Tak jak jej kuzyni, drewno topolowe jest lekkie i miękkie, co stawia je w równym rzędzie z drewnem wierzbowym.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Brzoza

Brzoza

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,3 kwh/kg. Wilgotność: 29%

Brzoza to gatunek drzewa powszechnie występujący na terenie całego kraju. Posiada stosunkowo duży udział powierzchni naszych lasów, szybko rośnie i ma małe wymagania glebowe. Drewno brzozy jest umiarkowanie ciężkie i średnio twarde o przyzwoitej kaloryczności i palności. Dzięki szybkiemu przesychaniu, powszechnemu występowaniu, dobrej kaloryczności i łatwemu poddawaniu się podczas rąbania, brzoza jest dobrym materiałem na drewno kominkowe, które spala się jasnym żywym płomieniem.

Cena:
– sezonowe 175 zł/mp
– suche 195 zł/mp
Olcha

Olcha

Wartość opałowa: 1500 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

W Polsce występują dwa gatunki tego drzewa, mianowicie: olcha czarna oraz szara. Ze względu na gęstość i twardość olcha czarna wypada znacznie lepiej od olchy szarej. Wybierając to drewno opałowe, zdecydowanie lepszym wyborem będzie rosnąca na terenach podmokłych i nad brzegami rzek i jezior, olcha czarna której mimo wszystko gęstość jest o 40% niższa od buka czy graba. Zaletą tego gatunku jest względnie mała ilość sęków ułatwiająca rąbanie jak również w miarę szybkie przesychanie.

Cena:
– sezonowe 175 zł/mp
– suche 195 zł/mp
Klon

Klon

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Klony to drzewa stanowiące domieszkę lasów liściastych. Najczęściej jednak rosną na polach, w parkach, alejach a także spotykane są przy drogach. Drewno klonowe ze względu na swą twardość, dobrą łupliwość a także zdolność do szybkiego wysuszania podczas sezonowania, zaliczane jest do bardzo dobrego materiału opałowego. Dzięki tym cechom i niemałej wartości opałowej, klon ma coraz częstsze zastosowanie jako opał kominkowy.

Cena:
– sezonowe 180 zł/mp
– suche 200 zł/mp
Jawor

jawor

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

W Polsce pospolicie zwany jawor, a w rzeczywistości klon jaworowy, występuje głównie w lasach górskich i wyżynnych. Jeśli występuje na terenach nizinnych to za sprawą sztucznego sadzenie, głównie w parkach i alejach. Jego drewno jest ciężkie o jasnym zabarwieniu, natomiast gęstość i kaloryczność plasuje się między drewnem twardym takim jak dąb, a drewnem brzozowym. Jawor choć jest bardzo dobrym materiałem opałowym, ze względu na rzadkie występowanie, niestety nie jest zbyt popularny w środowisku palaczy kominkowych.

Cena:
– sezonowe 180 zł/mp
– suche 200 zł/mp
Jesion

Jesion

Wartość opałowa: 2100 kwh/mp i 4,2 kwh/kg. Wilgotność: 22%

Jesion jest drzewem rosnącym na glebach żyznych, nad brzegami rzek i jezior. Ponadto spotkać go można w parkach i przy drogach. Drewno jesionowe jest twarde o wysokiej kaloryczności i zdecydowanie postawić je można w czołówce drewna opałowego. Jesion, jako drewno kominkowe jest trudno dostępnym, cennym i poszukiwanym surowcem.

Cena:
– sezonowe 190 zł/mp
– suche 210 zł/mp
Dąb

Dąb

Wartość opałowa: 2100 kwh/mp i 4,2 kwh/kg. Wilgotność: 28%

Ciężkie, twarde i bardzo kaloryczne drewno. Dobrze wy sezonowany dąb spala się równomiernie przez wiele godzin, dając nieduże płomienie i dosyć wysoką temperaturę. Jasność płomienia nie jest tak duża jak w przypadku innych gatunków, jednak jego zaletą jest to, że długo utrzymuje ogień w palenisku, nawet przy niewielkiej ilości powietrza. Duże kawałki dębiny w optymalnych warunkach podtrzymają płomień, a później żar nawet do 12 godzin. Doskonałe drewno opałowe do kominka.

Cena:
– sezonowe 190 zł/mp
– suche 210 zł/mp
Akacja

akacja

Wartość opałowa: 2100 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Robinia akacjowa zwana jest popularnie akacją lub grochodrzewem. Jest to gatunek obcy sprowadzony do kraju z Ameryki Północnej. Drewno robinii posiada zbliżone właściwości do drewna dębowego. Podobnie jak dąb, akacja to bardzo ciężkie i twarde drewno, odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody. Natomiast jako surowiec opałowy jest bardzo ekonomiczna, gdyż bardzo długo się pali emitując przy tym wysoką temperaturę. Robinia posiada ciężkie i kaloryczne drewno, a w stosunku do dęba o wiele szybciej przesycha, ale o wiele trudniej poddaje się rozłupywaniu. Polecane przez nas drewno akacjowe na długie godziny, wprowadzi w Państwa domach na terenie Leszna, ciepłą i przyjemną atmosferę.

Cena:
– sezonowe 195 zł/mp
– suche 220 zł/mp
Buk

Buk

Wartość opałowa: 2200 kwh/mp i 4,1 kwh/kg. Wilgotność: 25%

W Polsce buk występuje w północno – zachodniej, południowej i zachodniej części kraju. Jakościowo pod względem opałowym drewno bukowe posiada same zalety. Doskonale poddaje się łupaniu, względnie szybko przesycha, jest twarde i posiada wysoką wartość opałową. Największą wadą tego, należącego do ścisłej czołówki drewna kominkowego jest jego ograniczona podaż i deficyt na rynku. Nasz skład opału, zaopatrzy Państwa w ten wysokokaloryczny, suchy materiał opałowy i dostarczy do domu na terenie Leszna i okolic.

Cena:
– sezonowe 195 zł/mp
– suche 220 zł/m

drzewo-lisciaste-rosnace-nad-brzegami-rzek-i-na-terenach-podmoklych

ABOUT THE AUTHOR

Zobacz także:

  • Świadectwa charakterystyki energetycznej

    Świadectwa charakterystyki energetycznej

    Świadectwa charakterystyki energetycznej   Od początku 2009 roku zaczęły obowiązywać w Polsce świadectwa energetyczne. Jest to efekt unijnej Dyrektywy 2002/91/WE, która nakłada obowiązek uzyskiwania takich dokumentów przez wszystkie nowo wybudowane domy jednorodzinne. Świadectwo energetyczne to dokument określający jakość domu czy mieszkania pod względem zużycia energii rocznej, czyli podający wartość energii wyrażonej w kWh/m2/rok niezbędnej do

  • Problem na budowie – plac budowy

    Problem na budowie – plac budowy

    Problem na budowie – plac budowy   Budowa domu wiąże się z wieloma uwarunkowaniami, które czekają na inwestora od pierwszych dni na placach, gdzie stanąć mają wkrótce całkiem nowe domy jednorodzinne. Projekty domów, koszty budowy, solidna ekipa budowlana ? to tematy, które zaprzątają głowę inwestora. Ale zwrócić uwagę musi on na wiele innych spraw, by