|  | 

Mieszkanie

Drzwi w naszym domu

Drzwi w naszym domu

Współczesne trendy projektowe skłaniają się do tego, aby ich unikać o ile jest to możliwe. Moda na otwarte przestrzenie (szczególnie w mieszkaniach o małych powierzchniach) powoduje, iż eliminuje się je gdzie tylko można. Zazwyczaj proponuje się je tam gdzie są już naprawdę niezbędnym elementem czyli do łazienki, toalety, sypialni i pokoi dzieci. Na rynku wyposażenia wnętrz możemy spotkać różne rodzaje drzwi wewnętrznych, które również mogą stanowić dodatek dekoracyjny do naszego wnętrza, a jednocześnie nie zakłócać przestrzeni. Od kilku lat projektanci i architekci wnętrz przestali traktować drzwi jako przegrodę budowlaną. Stały się one meblem, ozdobą i dopełnieniem wnętrza.

Dla potencjalnego klienta konstrukcja drzwi jest obojętna. Kupi te, które uzna za ładne i które będą pasować do wnętrza. Drzwi traktujemy jako mebel, i to o dużej, bo około dwumetrowej powierzchni. Meble są zresztą inspiracją dla drzwi. Ich projektanci, tworząc nowe wizje mieszkania, narzucają projektantom drzwi nowe pomysły na materiały, wzory i kolory okładzin. Dlatego tak popularne są teraz drzwi ciemne (wenge), z wyraźnym usłojeniem (zebrano), z elementami aluminiowymi i przeszkleniami. Zresztą trendy ciągle się zmieniają. Jeśli chcemy wiedzieć, co wkrótce będzie modne u nas, zobaczmy, co sprzedaje się we Włoszech czy w Hiszpanii – będą to, jak sądzę, drzwi z płycinami z drewna dębowego czy mahoniu, ciekawie przeszklone.

Do wyboru mamy drzwi z prawdziwego drewna lub takie, które wyglądają jak drewniane, ale w całości z drewna nie są. Drzwi drewniane można albo kupić w markecie – tanie, niewykończone, zwykle sosnowe, albo zamówić u rzemieślnika – to będą już jednak drzwi dość drogie, za to starannie wykonane. Drzwi drewnopochodne mają zwykle konstrukcję płytową (rama obłożona obustronnie płytami, najczęściej z wypełnieniem z kartonu typu plaster miodu) – obecnie najpopularniejszą. W zależności od zasobności portfela, klient może wybierać między różnymi modelami. Najtańsze mają ramiak oraz okładzinę z HDF lub MDF i wykończone są folią drewnopodobną. Droższe – ramiak z drewna klejonego i okleinę naturalną. W najdroższych ramiak często wykonany jest nie z klejonego drewna sosnowego, ale z dębowego. Wówczas i płyciny drzwiowe są z dębiny. To są drzwi naprawdę z najwyższej półki.

Skrzydła z ramiakiem z drewna klejonego mają lepszą, bardziej stabilną i odporną na wilgoć konstrukcję niż te z ramą z HDF lub MDF. Z drugiej strony HDF i MDF są popularne, bo łatwe w produkcji i obróbce, a przez to tanie. Ze względu na wrażliwość na wilgoć lepiej je montować w istniejących budynkach niż nowo budowanych – w tych ostatnich najlepiej od kwietnia do października, kiedy jest sucho.

Należy pamiętać, że gdy dobieramy drzwi musimy brać również pod uwagę wygodę i funkcjonalność z ich korzystania. Dlatego na rynku możemy się spotkać z nazwami drzwi lewe i prawe.

Drzwi lewe to takie, których skrzydło otwiera się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (gdy stoimy na wprost nich tak, by otwierały się w naszą stronę, po lewej stronie mamy zawiasy, a po prawej klamkę). Jeśli jest odwrotnie – zawiasy znajdują się po prawej stronie, a klamka po lewej, mamy do czynienia z drzwiami prawymi, ze skrzydłem poruszającym się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Częściej stosuje się drzwi lewe, wygodniejsze dla osób praworęcznych.

drzwi-w-naszym-domu

ABOUT THE AUTHOR

Zobacz także:

  • Świadectwa charakterystyki energetycznej

    Świadectwa charakterystyki energetycznej

    Świadectwa charakterystyki energetycznej   Od początku 2009 roku zaczęły obowiązywać w Polsce świadectwa energetyczne. Jest to efekt unijnej Dyrektywy 2002/91/WE, która nakłada obowiązek uzyskiwania takich dokumentów przez wszystkie nowo wybudowane domy jednorodzinne. Świadectwo energetyczne to dokument określający jakość domu czy mieszkania pod względem zużycia energii rocznej, czyli podający wartość energii wyrażonej w kWh/m2/rok niezbędnej do

  • Ściany trójwarstwowe

    Ściany trójwarstwowe

    Ściany trójwarstwowe To najczęściej najdroższa i wymagająca najwięcej czasu technologia budowy ścian zewnętrznych. Ściana trójwarstwowa składa się z warstwy nośnej, która odpowiada za wytrzymałość konstrukcji, warstwy ocieplenia, która zapewnia odpowiednie parametry cieplne i warstwy osłonowej, która chroni poprzednie warstwy przed działaniem czynników atmosferycznych. Koszty budowy są często znacznie wyższe niż w przypadku ścian jedno lub